Czeski Tydzień Narodowy

Uczestniczyliśmy w kolejnych działaniach projektu Erasmus+ „MY! – o nas, dla nas i nie tylko dla nas”. Zadaniem partnerów uczestniczących w projekcie jest zaprezentowanie swojego TYGODNIA NARODOWEGO. W jego trakcie prezentowane są  tradycje kulinarne, strój, taniec ludowy oraz muzyka każdego kraju, a także lokalne rękodzieło.
TYDZIEŃ CZESKI
Dzięki wykorzystaniu platformy Teams oraz eTwinning Live, nasi uczniowie i nauczyciele mogli na żywo uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez naszych czeskich kolegów.
Pierwszego dnia uczniowie z partnerskiej szkoły z Czech przygotowali swoje popisowe dania. Była to zupa pomidorowa oraz doskonale znane w Polsce placki ziemniaczane, zwane w Czechach „Bramborák“. Na deser zaproponowali mleczne ciasteczka w czekoladowej polewie oraz wieloowocową lemoniadę. Wszystkie potrawy wyglądały naprawdę smakowicie. Bardzo żałowaliśmy, że transmisja odbywała się online i nie mogliśmy spróbować tych pyszności.
Kolejnego dnia odbyła się prezentacja tradycyjnej czeskiej muzyki, tańca oraz strojów. Uczestniczyliśmy w pokazie tradycyjnych czeskich strojów ludowych. Dowiedzieliśmy się z czego składa się ten ubiór oraz na jakie okazje jest on zakładany. Nasi czescy partnerzy na żywo pokazali nam swoje regionalne tańce oraz zaprezentowali ludową muzykę.
Trzeciego dnia uczniowie prezentowali sztukę rękodzieła, mianowicie vizovickie ciasto, czyli mieszankę mąki z wodą. Powstała masa jest na tyle sprężysta, że można z niej formować dowolne kształty, zarówno przy użyciu foremek, jak i własnej inwencji twórczej. Powstałe dzieła uczniowie z Czech dekorowali dowolną techniką. Przygotowane przez uczniów rękodzieła były dodatkiem do tworzonych przez nich bukietów z zielonych roślin.
Równocześnie z uczniami z Czech, z vizovieckim ciastem zapoznali się nasi uczniowie. Na podstawie przepisu sami mogli spróbować swoich sił w wytwarzaniu wzorów i kształtów według własnego pomysłu. To zadanie ułatwiła nam nasza nowa pracownia gastronomiczna, w której został zamontowany interaktywny monitor z oprogramowaniem, który zakupiony został w ramach projektu Erasmus+ „MY! – o nas, dla nas i nie tylko dla nas”. Dzięki temu na żywo mogliśmy obserwować i uczestniczyć w poczynaniach naszych czeskich kolegów.