Polski Tydzień Narodowy
KUCHNIA POLSKA I REGIONALNA
W ramach realizacji projektu „MY! – o nas, dla nas i nie tylko dla nas” programu Erasmus+ każdy z partnerów uczestniczących w projekcie ma za zadanie zaprezentować swój TYDZIEŃ NARODOWY. W jego trakcie poznawać będziemy swoje tradycje kulinarne, strój i taniec ludowy oraz muzykę każdego kraju, a także rękodzieło. Nadszedł czas zaprezentowania naszym projektowym partnerom z Czech, Łotwy, Macedonii Północnej oraz Portugalii i Turcji POLSKIEGO TYGODNIA. W pierwszym dniu zaprezentowaliśmy im nasze śląskie dania: wodzionkę, kluski z roladami i modrą kapustą oraz pyszny deser zwany szpajzą. Cała prezentacja gotowania na żywo odbywała się w naszej nowej pracowni gastronomicznej, gdzie uczniowie najstarszej klasy szkoły pod okiem p. Marioli przygotowywali wymienione dania. O wszystkich wykonywanych czynnościach bardzo ciekawie w języku angielskim, który jest językiem projektu, opowiadał p. Adam. Dzięki posiadanemu sprzętowi: kamerkom, sieci Ethernetowej oraz przyłączeniu do sieci OSE, wykorzystując platformę Teams oraz eTwinning Live, możliwa była transmisja na żywo do partnerskich krajów od Portugalii po Turcję, od Łotwy przez Czechy do Macedonii Północnej. Oprócz relacji na żywo, opracowany również został przewodnik „POLSKI TYDZIEŃ NARODOWY” w języku angielskim, w którym znajdują się wszystkie przepisy kulinarne oraz najważniejsze informacje związane z tematyką projektu. Pozycja ta pozwoli wszystkim partnerom wykorzystać w praktyce zawarte w nim przepisy i instrukcje.
TANIEC, MUZYKA, ŚPIEW
W drugim dniu POLSKIEGO TYGODNIA zaprezentowaliśmy tradycje związane z regionalnym tańcem, śpiewem, muzyką oraz strojem ludowym. Występ przygotowany przez naszych nauczycieli i uczniów transmitowaliśmy korzystając z platform Teams i eTwinning Live. Dzięki istniejącemu w szkole zespołowi TUWIM BAND całe wydarzenie było uświetnione muzyką na żywo. Nasz zespół składający się z nauczycieli: p. Marty Wawrzynek – Koziołek, ks. Zbigniewa Zalewskiego, p. Tomasza Mazura, p. Adama Nitki, p. Adama Tymczyszyna, przywitał muzycznie wszystkich partnerów grając najpopularniejsze utwory z Czech, Łotwy, Portugalii, Macedonii Północnej i Turcji. Uczniowie ubrani w opolskie stroje ludowe zaprezentowali piosenkę „Te opolskie dziołchy” wraz z prostym krokiem tanecznym, którego następnie uczyliśmy naszych partnerów. Przedstawiliśmy multimedialną prezentację polskich strojów ludowych oraz szczegółowo zaprezentowaliśmy tradycyjny strój opolski z jupami, z ołpaskami, chustami i anzugiem, w który ubrani byli nasi uczniowie i nauczyciele. Ostatnią część naszej muzycznej prezentacji stanowił występ zespołu TUWIM BAND, który prezentował różne gatunki polskiej muzyki, grając znane polskie piosenki. Ponad godzinny występ został bardzo ciepło przyjęty, o czym mogliśmy przeczytać w opiniach otrzymanych od partnerów.
WARSZTATY SCRAPBOOKINGOWE
W trzecim dniu polskiego tygodnia uczniowie pod kierunkiem Pani Doroty wykonywali kartki techniką scrapbookingu. Efektem tych działań były piękne kartki bożonarodzeniowe.