Rok szkolny 2016/2017


Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

1 września 2016 odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2016/2017, w której uczestniczyli licznie zgromadzeni uczniowie, rodzice, nauczyciele. Uroczystość poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Pani dyrektor szczególnie gorąco powitała w murach naszej szkoły nowych uczniów. W swoim przemówieniu zwróciła uwagę na zmiany w nowym roku szkolnym. Życzyła wszystkim uczniom radości ze zdobywania wiedzy oraz osiągania sukcesów. W bieżącym roku szkolnym rozpoczynamy pracę w ramach programu Erasmus+. Główne założenia przedstawiła pani Sabina Lasman – koordynator projektu.
Po apelu zorganizowano spotkania uczniów, rodziców z wychowawcami i nauczycielami w klasach.

Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego w Przysieczy

7 września 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego państwa Zenobii i Mieczysława Lipińskich w Przysieczy koło Prószkowa.
„Gościnna Zagroda” zapewniła wszystkim uczestnikom szereg atrakcji:
- przejażdżkę wozem taborowym
- obserwowanie i karmienie sporej gromady zwierząt hodowlanych, ptactwa domowego i ozdobnego
- wizytę w domu z bali wyposażonym w przedmioty używane dawniej w gospodarstwie wiejskim
- biesiadę przy muzyce na żywo w zbudowanej na wzór grodu rycerskiego altanie
- pokaz dawnego sposobu wyrobu masła
- zabawy, zjeżdżalnie, huśtawki i wiele innych.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni, dopisała pogoda i dobry humor.

Plebiscyt „Najlepsi z najlepszych”

6 października 2016 roku w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbyła się XXIII gala plebiscytu „Najlepsi z najlepszych.” Podczas uroczystości uwieńczono osiągnięcia niemal 100 niepełnosprawnych sportowców z całej Opolszczyzny.
Zwycięzcy różnych dyscyplin sportowych odebrali statuetki i nagrody, opiekunowie - dyplomy. W gronie laureatów plebiscytu znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Grzegorz Adamaszek i Grzegorz Michałkiewicz.

Dzień Edukacji Narodowej

W czwartkowe południe, 13 października, w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Nauczyciela. Cała szkolna społeczność i zaproszeni goście zasiedli w szkolnej salce gimnastycznej, aby obejrzeć przygotowany przez organizatorów program. W jego trakcie zaprezentowane zostały zdjęcia wszystkich pracowników szkoły z różnych szkolnych imprez i wyjazdów na przestrzeni ostatnich 10 lat. Każda z osób, która zobaczyła prezentację swoich zdjęć, została obdarowana kartką z życzeniami i prezentami przygotowanymi przez uczniów pod okiem nauczycieli oraz różą ofiarowaną przez Panią Dyrektor. Tegoroczny apel został przygotowany przez: p. Mariolę Garbowicz, p. Iwonę Dziedzińską, p. Sabinę Lasman oraz p. Adama Nitkę.

Międzynarodowa Olimpiada w Czechach

Nasi uczniowie brali udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Lekkoatletycznej we Frydku Mistku w Czechach. Zdobyliśmy czwarte miejsce drużynowo na dwadzieścia pięć drużyn, trzecie miejsce w sztafecie 5 x 80 m. oraz indywidualnie Alan Paluszkiewicz zdobył pierwsze miejsce w skoku w dal.
W skład drużyny weszli:
• Alan Paluszkiewicz,
• Marcel German,
• Marcel Chowaniec,
• Michał Mazur,
• Tadeusz Kapera.

Śniadanie daje moc
Dnia 15 listopada 2016 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Uczniowie poszczególnych klas, przy pomocy swoich nauczycieli, starali się przygotować zdrowe śniadanie. Pani pielęgniarka zachęcała uczniów do jedzenia wartościowych produktów, szczególnie warzyw i owoców. Zwrócono uwagę na to, że śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodzony był po raz pierwszy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji 18 listopada szkolny rzecznik praw ucznia, pan Adam Nitka, zaprosił społeczność uczniowską na prezentację. Przypomniał dzieciom o ich prawach i zapewnił, że jest otwarty na problemy uczniów naszej szkoły.

Pasowanie na ucznia

24 listopada 2016 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość „Pasowania na ucznia”. Do grona społeczności szkolnej przyjęto gromadkę nowych uczniów. Składając przyrzeczenie, każdy obiecał, że będzie starał się być dobrym i zdyscyplinowanym uczniem. W części artystycznej prezentowano zasady zdrowego stylu życia. Nowi uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością owoców i warzyw, rozpoznając je różnymi zmysłami.

Spotkanie andrzejkowe

Pielęgnując ludowe tradycje, 30 listopada zorganizowano szkolną zabawę andrzejkową. Atrakcją spotkania były wróżby i zabawa przy muzyce. Nie zabrakło lania wosku oraz wróżenia z butów. Swoją energię uczniowie rozładowali tańcząc w rytm muzyki. Andrzejkowe spotkanie zachowało tajemniczy urok i magię.

Dzień Otwartych Drzwi

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W przeddzień tego święta zorganizowano w naszej szkole Dzień Otwartych Drzwi. Chętni uczestniczyli we Mszy Świętej w intencji osób niepełnosprawnych w kościele p.w.  Św. Mikołaja. Uczniowie, przy wsparciu nauczycieli, zaprezentowali przybyłym do naszej szkoły gościom pantomimę „O drzewie, które umiało dawać”. Wydarzenie było okazją, aby podziękować wszystkim osobom, które mają otwarte serca na potrzeby naszych wychowanków. Zwiedzający szkołę mogli poznać uczniów poszczególnych klas, dowiedzieć się o trudnościach i problemach wynikających z ich niepełnosprawności oraz sposobach i możliwościach radzenia sobie z nimi. Szkolne korytarze zapełnione były ciekawymi wystawkami związanymi z dorobkiem szkoły. Uczniowie klasy ponadgimnazjalnej częstowali gości świeżutkimi, własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami.

Mikołajki w Rogowie Opolskim

W tym roku uczniowie naszej szkoły spotkali Mikołaja w sali bibliotecznej w Rogowie Opolskim. Nadejście oczekiwanego gościa poprzedziły zabawy i zagadki o tematyce mikołajkowej. Każdy uczeń obdarowany został prezentem. Po tańcach i pląsach z udziałem Mikołaja wszyscy z ochotą jedli smaczny bigosik.

Spotkanie kolędowe - 21 grudnia 2016 r.
Spotkanie kolędowe zachwycało bogactwem strojów, scenek, tańców, wszystko zaś na chwałę Dzieciątku. W tym roku na scenie nie zabrakło nikogo, od najmłodszych, po najstarszych uczniów. Każdy z nich miał ważną rolę do odegrania w świątecznym przedstawieniu. Piękna sceneria, spontaniczna gra młodych aktorów na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników kolędowego spotkania.

Międzynarodowa Zimowa Olimpiada Sportowa w Moravce (Czechy).
W dniach 3-5.02.2017 r. uczniowie naszej szkoły – Marcel Chowaniec, Marko Janik, Szymon Piekarski, Tadeusz Kapera oraz Julia Grabowska uczestniczyli w Międzynarodowej Zimowej Olimpiadzie Sportowej w Moravce (Czechy). Jedną z konkurencji był indywidualny bieg narciarski, w czasie którego należało pokonać jak najszybciej trasę oraz wykonać dodatkowe zadania: rzucić piłeczką do celu, trafić do bramki piłeczką przy użyciu kija hokejowego, oddać celny strzał z karabinku do wiszącej butelki. Nasi uczniowie rywalizowali pośród 44 zawodników ze Słowacji i Czech. Odbyła się również sztafeta, w której udział brało 11 drużyn, w każdej po trzech zawodników. Reprezentanci naszej szkoły utworzyli 2 drużyny, Marcel, Szymon i Tadeusz zajęli 5 miejsce, natomiast Julia i Marko wystartowali w drużynie mieszanej z zawodnikiem z Czech – zajęli 7 miejsce na 11 drużyn. Wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni dyplomami oraz drobnymi upominkami. Szymon Piekarski został ogłoszony jednym z trzech najlepszych zawodników zawodów.

„Podziel się uśmiechem”

Dnia 6 lutego 2017 r. uczestniczyliśmy w imprezie integracyjnej „Podziel się uśmiechem” zorganizowanej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Gogolinie. Wspólne zabawy, pląsy, śpiewy, tańce, rozgrywki sportowe oraz smaczny poczęstunek przy stole dostarczyły uczestnikom dużo radości. Na zakończenie uczniowie gogolińskiej szkoły obdarowali gości maskotkami. Dziękujemy organizatorom imprezy za zaproszenie i pięknie spędzony czas.

Wystawa Lego
8 lutego 2017 r. zwiedzaliśmy wystawę budowli i figur z klocków Lego w Gliwicach. Przygotowano wiele niespodzianek dla pasjonatów nowoczesnych technologii. Liczne konstrukcje, m.in. samolot zbudowany z ponad miliona elementów, cieszyły się zainteresowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych. W wyznaczonej strefie Fun Park można było bawić się klockami. Organizatorem wycieczki była pani Halina Kalinowska.

Bezpieczne ferie zimowe
9 lutego 2017 r. pan Adam Nitka przypomniał uczniom naszej szkoły zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Zwrócił uwagę na rozwagę podczas zimowych zabaw, a także poruszył tematykę ograniczonego zaufania do nieznajomych, zasad bezpiecznego poruszania się po ulicy. Na apel zaproszono ratownika medycznego, który zaprezentował zebranym zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Bal karnawałowy
10 lutego 2017 r. odbył się w sali Krapkowickiego Domu Kultury nasz szkolny bal karnawałowy. Uczniowie świetnie bawili się wspólnie z rodzicami i nauczycielami. Tańce przeplatane były konkurencjami sportowymi prowadzonymi przez panią Małgosię Wistubę-Świgut i pana Adama Borka. Każdy uczestnik zręcznościowych rozgrywek otrzymał nagrodę. Dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowanie balu oraz za smaczny poczęstunek.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole odbyły się lekcje poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Dnia 1 marca 2017 delegacja uczniów klas gimnazjalnych oraz szkoły ponadgimnazjalnej złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Pomnikiem Ofiar Wojen i Przemocy.

Wojewódzki Konkurs Informatyczny „Posługuję się sprawnie komputerem”
Dnia 13 marca 2017 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Krapkowicach odbył się XV Wojewódzki Konkurs Informatyczny "Posługuję się sprawnie komputerem". Pani Dyrektor Irena Mocek przywitała bardzo serdecznie wszystkich uczestników i oficjalnie rozpoczęła konkurs. Uczniowie mieli do rozwiązania test z wiadomości oraz zadania praktyczne. Po wręczeniu uczestnikom nagród i uroczystym zakończeniu informatycznych rozgrywek, wszyscy uczestnicy spożyli smaczny posiłek.
Lista laureatów.
1. ZPO „Ósemka” Strzelce Opolskie
2. SOSW Leśnica, SOSW Prudnik
3. SOSW Głogówek
4. SOSW Grodków
5. ZSS Krapkowice
6. PG2 Krapkowice
7. ZSS Kędzierzyn – Koźle
8. ZSS Opole
Jury:
- Henryk Małek - Starostwo Powiatowe w Krapkowicach
- Łukasz Hendzel - Publiczne Gimnazjum nr 2 w  Krapkowicach
- Wiesław Migdał - Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie - Koźlu
Organizatorzy oraz sponsorzy:
- Kuratorium Oświaty w Opolu
- Starostwo Powiatowe w Krapkowicach
- Urząd Miasta i Gminy Krapkowice
- Zespół Szkół Specjalnych im. J. Tuwima w Krapkowicach,
- Bank Spółdzielczy w Krapkowicach
Za otrzymane fundusze zakupiliśmy nagrody dla uczestników konkursu.
Odpowiedzialny: Adam Nitka - nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Tuwima w Krapkowicach

Zajęcia na siłowni
W dniach 14-15 marca 2017 roku  uczniowie naszej  szkoły odwiedzili siłownię SYNERGIA w Krapkowicach. Pani Aneta Niespodzińska, w porozumieniu z  klubem fitness, zorganizowała godzinę super ćwiczeń  pod okiem profesjonalnego trenera p. Piotra Żymołki. Były to ćwiczenia zraszające czoło kropelkami potu, ale przede wszystkim wywołujące zadowolenie wszystkich uczestników, także nauczycieli. Oprócz tego poznaliśmy sprzęt w strefie cardio - bieżnię mechaniczną, orbitrek, wioślarz.
Serdecznie dziękujemy Panu Piotrkowi Żymołka  za wspaniałe przyjęcie naszych uczniów, za  zabawę i frajdę . Z miłą chęcią odwiedzimy  to miejsce ponownie.

Impreza integracyjna „Ja też mam talent”
Dnia 31 marca 2017 w Krapkowickim Domu Kultury odbyła się impreza integracyjna „Ja też mam talent”, przygotowana przez Radę Rodziców Zespołu Szkół Specjalnych w Krapkowicach. Wydarzenie rozpoczęła pani dyrektor Irena Mocek, która przedstawiła organizatorów wydarzenia oraz powitała wszystkich uczestników. Starosta, pan  Maciej Sonik, życzył wszystkim artystom wspaniałej zabawy i niezapomnianych przeżyć. Swoje artystyczne zdolności do tańca i śpiewu zaprezentowali uczniowie naszej szkoły, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Krapkowicach.  Imprezę uświetnili pięknym śpiewem młodzi artyści z Klubu  Wokalisty działającego w Krapkowickim Domu Kultury, utalentowany wokalista pan Jakub Niewalda oraz pracująca w naszej szkole, obdarzona wieloma talentami, pani Marta Wawrzynek. O oprawę muzyczną wydarzenia dbał pan Adam Borek.
Za organizację imprezy szczególnie serdecznie dziękujemy pani Ilonie Eret oraz pani Katarzynie Eret.

Poranek Wielkanocny
Dnia 11 kwietnia 2017 roku oglądaliśmy program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W pięknie udekorowanej sali młodzi artyści wraz z nauczycielami przybliżyli oglądającym tradycje i zwyczaje świąteczne. Poznaliśmy zawartość wielkanocnego koszyka, doświadczyliśmy, na czym polega śmigus-dyngus. Odwiedził nas zajączek, który każdego obdarował słodką niespodzianką. Składano świąteczne życzenia. Program uświetniły układy taneczne zaprezentowane przez uczniów i nauczycieli.
W kolejnym dniu odbyło się w każdej klasie uroczyste śniadanie wielkanocne. Uczniowie obdarowani zostali prezentami przygotowanymi przez Radę Rodziców.

Warsztaty z "Pasją"
Artyści i plastycy z „Pasji” zorganizowali warsztaty dla uczniów Zespołu Szkół im. Juliana Tuwima w Krapkowicach. W warsztatach brały udział klasy: IV – V - VI pz, I – II – III gz, I ga I - II pga oraz I – II – III pg. Podczas wykonywania obrazów na drewnie byli obecni artyści, którzy swoją obecnością oraz talentem wsparli prace uczniów. Wykonane dzieła przez uczniów będą przeznaczone na kiermasz szkolny. Uzyskane w ten sposób pieniążki zostaną przeznaczone na wycieczkę szkolną. Serdecznie dziękujemy paniom Majewskiej, Muszyńskiej oraz panom Makowskiemu i Żyle za poświęcony dla nas czas, przygotowanie farb oraz drewna do malowania, za miłą i rodzinną atmosferę.

Szkolenie dla nauczycieli
26 kwietnia 2017 roku w naszej szkole, odbyło się szkolenie  związane z wprowadzeniem nowej podstawy programowej we wszystkich szkołach w Polsce. W szkoleniu tym wzięli udział nauczyciele naszej szkoły oraz nauczyciele z innych szkół specjalnych Opolszczyzny między innymi z Kędzierzyna - Koźla, Prudnika, Leśnicy, Zawadzkiego, Głogówka, Grodkowa. Szkolenie to poprowadziła Profesor Oświaty Pani Lidia Klaro-Celej. Tematem przewodnim stała się Nowa Podstawa Programowa 2017 dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym w szkołach podstawowych oraz specjalnych szkołach przysposabiających do pracy. Pani Profesor przybliżyła nam wszystkie zmiany, które wejdą z nowym rokiem szkolnym do szkolnictwa specjalnego na podstawie porównania obecnej i przyszłej podstawy programowej. Uzyskaliśmy wiele cennych informacji związanych z konstrukcją podstawy, etapami edukacyjnymi, celami edukacji, przedmiotami i formami zajęć, nowymi zadaniami stawianymi przed szkołą, treściami nauczania i warunkami ich realizacji. Dużym atutem szkolenia stało się ogromne doświadczenie pani Profesor  w pracy z uczniami niepełnosprawnymi, z którym zechciała się z nami podzielić. Szkolenie to pozwoliło nauczycielom  na usystematyzowaniu już zdobytej wiedzy z tego tematu, a dodatkowe informacje rozwiały wszelkie wątpliwości.
Następnego dnia Pani Profesor odwiedziła naszą szkołę i uczniów. Wspólnie z Panią Dyrektor przyglądała się naszym uczniom w czasie zajęć oraz salom lekcyjnym i terapeutycznym. W czasie tej wizyty chętnie dzieliła się swoimi uwagami, rozmawiała z nauczycielami oraz niejednokrotnie doceniła warsztat pracy i metodyczną pracę z naszymi uczniami.
Spotkanie to stało się bardzo ważnym wydarzeniem w kalendarzu naszej szkoły i mam nadzieję, że również bardzo owocnym dla naszych nauczycieli.
Lider WDN
Ewa Cisińska

Olimpiada Specjalna zorganizowana przez Politechnikę Opolską
Uczniowie szkolnej sekcji sportowej „EKOLUDKI” uczestniczyli w zawodach w Opolu, 10 maja na Politechnice Opolskiej. Było prawie 450 zawodników. Każdy musiał pokonać swoje słabości w 23 konkurencjach. Dzięki hartowi ducha, wielkiej woli walki i pomocy wolontariuszy wszyscy zawodnicy wykonali swoje zadania. Zdobyliśmy medale i otrzymaliśmy nagrody rzeczowe. Zadowolenie i uśmiechy uczestników były wielkim podziękowaniem dla organizatorów, sponsorów i wolontariuszy.

Mały Olimpijczyk
Najmłodsi sportowcy z naszej szkoły mogli wykazać się umiejętnościami w dwunastu różnych konkurencjach sprawnościowych na Wojewódzkich Zawodach Szkół Podstawowych – „ Mały Olimpijczyk” w Kędzierzynie-Koźlu. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w zawodach. Jako grupa uczniowie naszej szkoły zdobyli IX miejsce. Organizatorzy zawodów - Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy oraz Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu zapewnili pyszne bułeczki z napojami, za które bardzo dziękujemy.

Teatr Moralitet w naszej szkole
W naszej szkole zagościł Teatr Moralitet z Krakowa z przedstawieniem „Lili, Fejs i kłopoty”. Tematem przedstawienia była cyberprzemoc. Pokazano  scenki z życia wzięte, które przestrzegają młodzież przed zagrożeniami  z: „sieci”, gier komputerowych, udostępniania danych, filmików czy zdjęć. Po przedstawieniu uczniowie przedyskutowali z aktorkami zaprezentowane w scenkach ważne zagadnienia.

Turniej wędkarski
12 maja 2017 roku reprezentanci naszej szkoły brali udział w XII Mistrzostwach Województwa Opolskiego w Wędkarstwie Spławikowym Szkół Integracyjnych i Specjalnych „Szuwarek" 2017 r. zorganizowanych w Leśnicy. Dzielni wędkarze zajęli  II miejsce zespołowo. Opiekunem grupy był pan Marek Niedzielski.

Wojewódzki Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
16 maja 2017 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu odbył się XVII Wojewódzki Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Nasi uczniowie mieli możliwość zaprezentować swoje umiejętności w poruszaniu się na rowerze, w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Organizatorzy przygotowali następujące konkurencje: test wiedzy o ruchu drogowym, pierwsza pomoc, tor przeszkód oraz miasteczko ruchu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie szkoły podstawowej: Michał K., Patryk S. oraz Dawid S., a także gimnazjum: Marcel G., Andreas S., Szymon P. Po ciężkich zmaganiach szkoła podstawowa zajęła VII miejsce, a gimnazjum V miejsce.

Dzień Matki
25 maja 2017 roku w naszym kościele parafialnym odbyło się nabożeństwo majowe w intencji żyjących i zmarłych matek. Po nabożeństwie zaproszone mamy mogły wysłuchać koncertu w wykonaniu uczniów i absolwentów Liceum Ogólnokształcącego. im. J. Kilińskiego w Krapkowicach, przygotowanego pod kierownictwem pani  Anny Wójcik. Bardzo dziękujemy.

Regionalny Turniej Piłki Nożnej
Reprezentacja klubu „Ekoludki”  z naszej szkoły wraz z klubem „Pąkole” z Warsztatu Terapii Zajęciowej zdobyła I miejsce w Regionalnym Turnieju Piłki Nożnej zorganizowanym w Krapkowicach dnia 31 maja 2017 roku. W turnieju brało udział siedem drużyn. Klub Ekoludki  reprezentowali: Marko J., Szymon P., Michał M. i Tadeusz K., który strzelił bramkę zwycięską.

Konkurs Kulinarny im. Barbary Kauf
Dnia 1 czerwca 2017 roku w naszej szkole miała miejsce  I edycja Konkursu Kulinarnego im. B. Kauf „Umiem gotować”. Uczniowie pod okiem jury, przygotowali sałatki ze świeżych warzyw i makaronu. Laureatem konkursu został Marcel z kl. VI pz.

Dzień Dziecka w naszej szkole
Z okazji Dnia Dziecka w ogródku szkolnym przygotowano uczniom różne atrakcje. Była wata cukrowa, zamek dmuchany i pyszne kiełbaski z grilla. Za przygotowanie niespodzianek serdecznie dziękujemy Rodzince ucznia naszej szkoły – Adriana.

Jubileusz 40-lecia Zespołu Szkół Specjalnych w Krapkowicach
14 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Specjalnych im. Juliana Tuwima odbyła się uroczystość. 40 – lecia szkoły. Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą mszą w pobliskim Kościele, którą odprawił Ksiądz Zbigniew Zalewski w asyście Proboszcza naszej parafii, Księdza Krzysztofa Pustelaka oraz naszego katechety pana Ireneusza Żyłki. Po mszy świętej wraz z zaproszonymi gośćmi, uczniami oraz ich rodzicami udaliśmy się do Krapkowickiego Domu Kultury gdzie Starosta Powiatu Krapkowickiego pan Maciej Sonik wraz z panią Dyrektor Ireną Mocek powitali serdecznie wszystkich obecnych.
Prowadzący uroczystość , pani Halina Kalinowska oraz nauczyciel młodej kadry pan Tomasz Mazur przypomnieli lata minione, ludzi, którzy budowali oblicze szkoły, pomagali jej, pomagali uczniom i trwale odcisnęli swoją obecność w naszych sercach.
Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy nie doczekali tego święta. Znalazł się też moment na uhonorowanie laureatów konkursu kulinarnego pod hasłem „Umiem gotować” zorganizowanego z inicjatywy rodziny naszej zmarłej w tym roku śp. Barbary Kauf – długoletniego zasłużonego nauczyciela i wychowawcy. Cenne nagrody z rąk pana Andrzeja Kaufa trafiły do laureatów : Marcela Chowańca, Dawida Scholza, Grzegorza Adamaszka za co wszyscy serdecznie dziękujemy.
Miłą niespodzianką okazał się krótkometrażowy film autorstwa Tomasza Mazura, który w niebanalnej, humorystycznej konwencji pokazał obecne życie szkoły, jej pracowników i uczniów. Film wzbudzał wielokrotnie salwy śmiechu, nagrodzony gromkimi brawami stał się wizytówką naszej placówki i atmosfery w niej panującej, dowodem na to, że pośród spraw poważnych i ważnych jest miejsce na satyryczną autorefleksję i zabawę.
Jak zmienia się ludzkie życie u progu aż po sam kres, tak przy muzyce A. Vivaldiego zmieniały się obrazy na scenie. Drzewa malowane ręką uczniów starszych klas, zmieniające swoje oblicze w kolorach czterech pór roku, ptaki zwiastujące nadejście wiosny, senna atmosfera letniego popołudnia i jesienne dalekie, ptasie wędrówki to sceny i role w które wcielili się przesympatyczni uczniowie najmłodszych klas. Wtórujący im kwartet smyczkowy z należytą wirtuozerią naśladujący prawdziwych muzyków i prawdziwy koncert to tandem uczniów szkoły podstawowej i uczennicy szkoły przysposabiającej do pracy.
Kiedy zamilkły ostatnie akordy „Jesieni” , ptaki odleciały do ciepłych krajów, artyści malarze ukończyli swoje dzieło, kurtyna zapadła na chwilę by za chwilę na powrót ukazać prawdziwie żyjące drzewo. Wyjątkowe, dzięki miłości do chłopca, ofiarne i mądre w dawaniu, opiekuńcze, cierpliwe , wielokrotnie samotne. Cisza omiotła salę by po chwili wypełnić się dźwiękami zapisanymi przez Jana Kaczmarka w utworze pt „Goodbay” . Wyjątkowo piękna, nastrojowa muzyka i słowa przejmujące w swej wymowie spotęgowały wrażenia, które szeroko udzieliły się zebranym. Spektakl pantomimiczny oparty na motywach książki Shela Silverteina „ Drzewo, które umiało dawać” z założenia miał ukazać jak ważną rolę w życiu człowieka , w życiu naszych uczniów odgrywa inny człowiek, rodzic, nauczyciel, opiekun i osoby nas wspierające. Symboliczne drzewo to my, dorośli, otwarci na potrzeby dziecka, wytrwali w swej pracy, kochający, mądrze wychowujący. Twórcy przedstawienia bez wahania i z wiarą w sukces dali kolejną szansę zaistnienia uczniom z głębszą niepełnosprawnością, oni zaś, stając się aktorami i twórcami wymownych scen sprawili, że obecnym na uroczystości gościom, rodzicom, wszystkim zebranym obrazy te na trwałe zapadły w sercach i pamięci a niejedna łza wzruszenia spłynęła po policzkach widzów.
Pełne refleksji zakończenie dopełnił moment wręczania statuetek tym, którzy przyczynili się do obecnego wizerunku szkoły, osobom i instytucjom, które z wielkim zaangażowaniem wspierały naszych uczniów, dla których ta placówka jest miejscem wartym uwagi , miejscem szczególnej troski. Podziękowania i życzliwe słowa płynące z różnych stron dały nam siłę do dalszej pracy, upewniły w słuszności podejmowanych działań. Z wielkim ukłonem dziękujemy za okazaną pomoc, wsparcie, uznanie, tego co robimy, szczególnie zaś za to, że nasi uczniowie są w Waszych oczach równoprawnymi i ważnymi członkami społeczeństwa.
Dalsza część obchodów święta szkoły odbyła się przy ul. Kościelnej 10. Tam czekały otwarte na zwiedzanie klasy, zgromadzone albumy i kroniki szkoły. Można było obejrzeć wystawy prac uczniów, dokumentację realizowanych w szkole projektów edukacyjnych i unijnych. Goście mogli poznać nie tylko bazę placówki ale i jej atmosferę.
Dalsza część obchodów odbyła się przy ul. Kościelnej 10. Tam, gromadnie przy dźwiękach orkiestry dętej przeszliśmy, by właśnie tu, w murach szkoły dokonało się kolejne doniosłe wydarzenie. Dyrektor naszego Zespołu Irena Mocek i dyrektor szkoły im. Maksymiliana Kolbe w Scheuerfeld, Helmut Molter podpisali dokument, zawiązujący trwałą współpracę między szkołami. Akt umowy partnerskiej podpisali wcześniej starosta krapkowicki Maciej Sonik i w imieniu starosty Michaela Liberta wicestarosta Altenkirchen Konrad Schwan. Strony wyraziły uznanie dla inicjatorów procesu partnerstwa i wiarę w dalszą owocną współpracę.
Na koniec spotkaliśmy się wszyscy w przyszkolnym ogrodzie sensorycznym. Tam w mniej formalnych okolicznościach i w niezmiennie miłej atmosferze zakończyliśmy świętowanie oddając się rozmowom, dzieląc się wrażeniami, korzystając z poczęstunku i towarzyszącej nam pięknej pogody.
W tym miejscu chcemy wyróżnić wszystkich uczniów, nauczycieli i opiekunów biorących udział w przedstawieniu, podziękować za wkład pracy i zaangażowanie w organizację uroczystości.
Część I – „Cztery Pory Roku” - artyści malarze tworzący na żywo scenografię do przedstawienia.
Uczniowie:
1. Jessica Apostel
2. Szymon Piekarski
3. Marcel German
4. Andreas Sibiga
5. Tadeusz Kapera
6. Michał Mazur
Nauczyciele:
1. Iwona Krakowiak-Bzymek
2. Małgorzata Wistuba –Świgut
Część I „Cztery Pory Roku” - ptaki
1. Kamila Kierek
2. Julia Frasek
3. Oskar Rozenberger
4. Julia Seibert
5. Piotr Luda
6. Szymon Kulbicki
7. Stefan Migacz
8. Paweł Widera
9. Nadzieja Wojciechowska
Nauczyciele i pomoce nauczycieli
1. Ilona Michalik
2. Marta Wawrzynek
3. Aleksandra Blach
Część I „Cztery Pory Roku” – kwartet smyczkowy
1. Kamila Lasman
2. Grzegorz Michałkiewicz
3. Fabian Kluge
4. Marcel Chowaniec
Nauczyciel:
Beata Stolarska
Część II spektakl – pantomima „Drzewo, Które umiało dawać”
Uczniowie:
1. Denis Aulich
2. Nicola Aulich
3. Kewin Kaizik
4. Sara Pawliczek
5. Aleksander Bochynek
Nauczyciele i opiekunowie:
1. Beata Stolarska
2. Daria Rak
3. Michał Izbicki
4. Teresa Motyka
5. Iwona Dziedzińska
oraz Denis Eret uczeń komunikujący się w języku migowym pod kierunkiem nauczyciela – pani Edyty-Prause Laxy.

Strona dźwiękowa i obsługa techniczna
Nauczyciele:
1. Adam Nitka
2. Adam Borek
Kamera:
Emilia Piechaczek
Scenariusz i reżyseria:
1. Beata Stolarska
2. Daria Rak
Dziękujemy również paniom - Halinie Kalinowskiej, Barbarze Mazek, Krystynie Pisczor oraz pani dyrektor Irenie Mocek, a także wszystkim , którzy w najdrobniejszy sposób przyczynili się do stworzenia oprawy artystycznej tego święta.
Nie można zapomnieć również nieocenionej pomocy dyrektora Krapkowickiego Domu Kultury, pana Aleksandra Bernata, który ze zrozumieniem wyszedł naprzeciw naszym potrzebom udostępniając nieodpłatnie obiekt KDK na czas prób oraz w dniu uroczystości, zapewnił też obsługę techniczną, nagłośnienie, oświetlenie oraz efekty specjalne do przedstawienia. Dziękujemy panu Ryszardowi Wańczykowi, pracownikowi tejże instytucji doceniając jego zaangażowanie i pomoc na każdym etapie przygotowań i w dniu występu.
 Beata Stolarska

Uroczystość zakończenia roku szkolnego
Wakacje, znowu są wakacje...
Przez jednych wyczekiwane, przez innych przeżywane jako okres przygotowań i tęsknoty: wakacje!
23 czerwca przeżywaliśmy uroczystość zakończenia roku szkolnego. Wiele było śmiechu, radości, ale też pojawiła się niejedna łza. Uczniowie otrzymali tego dnia świadectwa, nagrody. Alan i Mariusz są absolwentami gimnazjum. Cytując wychowawczynię ich klasy „kończą etap w swoim życiu bardzo ważny, bo wchodzą w dorosłość”. Andrea zakończyła edukację w szkole przysposabiającej do pracy. Koleżanki i koledzy z klasy przygotowali specjalnie dla niej wiersze pełne wspomnień i zabawnych anegdot. Na apelu wyróżniono uczniów za osiągnięcia sportowe. Świadectwa rozdane zostały uczniom w klasach. Wychowawcy podziękowali rodzicom za współpracę w ciągu całego roku szkolnego.
Przyjemnych i bezpiecznych wakacji wszystkim! Do zobaczenia we wrześniu!