Rok szkolny 2015/2016

Inauguracja roku szkolnego 2015/2016
Rok szkolny 2015/16 zainaugurowano w naszej szkole uroczystym apelem. Powitano wszystkich uczniów, a szczególnie tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły.
Pani dyrektor zapewniła rodziców, że ich pociechy otoczone będą w naszej szkole troskliwą opieką, a rozwój ich wspierany będzie przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. W bieżącym roku szkolnym w naszej placówce funkcjonuje 11 oddziałów klasowych. Zespoły edukacyjno-terapeutyczne dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym z autyzmem liczą 4 uczniów. Zapewnione jest w tych klasach dodatkowe wsparcie pomocy nauczyciela. Dzięki temu dzieci w klasach czują się bezpiecznie, a każde z nich może liczyć na indywidualne wsparcie nauczyciela.


Pasowanie na ucznia
Tradycją szkoły jest  dzień „Pasowania na ucznia” – wtedy do grona społeczności szkolnej  przyjęci zostają nowi uczniowie. W tym roku  na czas uroczystości szkoła stała się prawdziwym królestwem, a w rolę samego króla i królowej wcieliły się panie: Beata Stolarska i Katarzyna Musioł. Grupa nowych uczniów śpiewająco przebrnęła przez wszystkie zadania, jakie na nich czekały.
Na koniec w sposób godny i z pełną powagą nowi uczniowie wypowiedzieli słowa ślubowania. W nagrodę pani dyrektor Irena Mocek poddała ich aktowi pasowania. Następnie posypały się życzenia, gratulacje i upominki.
Uroczystość, na którą zaproszono rodziców, zakończyła się smacznym i zdrowym poczęstunkiem w klasach.

Święto Edukacji Narodowej
Dnia 13 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Uczniowie przygotowali humorystyczne przestawienie pt. „Gala oskarowo – jabłkowa”. Wprawdzie nie złote, ale za to smaczne i pięknie ozdobione jabłka powędrowały w ręce nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, którzy uhonorowani zostali przez uczniów za zaszczytne osiągnięcia w pracy. Wśród licznych honorowych tytułów były m.in. „Przyjaciółki dzieci z Bullerbyn”, „Piękne usta”, „Przyjaciółki szczoteczki i zmioteczki”.
Podsumowaniem oskarowej gali było wręczenie przez panią dyrektor Irenę Mocek nagród dyrektora szkoły nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym wyróżnionym za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.
Na koniec uroczystości głos zabrała pani Ilona Eret, przewodnicząca rady rodziców, życząc wszystkim pracownikom szkoły sukcesów zawodowych.
Pani Anna Tomanek, pani Katarzyna Musioł oraz pani Barbara Kauf otrzymały podziękowanie oraz gromkie brawa za organizację uroczystości.

Grudzień pełen radości i niespodzianek
Grudzień był miesiącem bogatym w wydarzenia. Jak co roku, pamiętał o nas Święty Mikołaj. Dzięki staraniom rady rodziców oraz przyjaciół szkoły, każdy uczeń otrzymał paczkę ze słodyczami.
W  ramach projektu wolontariackiego realizowanego przez panią Agnieszkę Pszon, odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z Mikołajem. Uczniowie każdej klasy wykonali wspólnie z przybyłymi gośćmi prace plastyczne o tematyce mikołajkowej. Mikołaj wraz z pomocnikiem obdarował dzieci artykułami do zajęć plastycznych, owocami oraz słodyczami.
W grudniu grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Białki Tatrzańskiej. Bogaty program wycieczki umożliwił również zwiedzenie Zakopanego, Wadowic oraz Wieliczki (galeria zdjęć z wycieczki). Wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili zadowoleni, pełni miłych wspomnień.
W nastrój świąt Bożego Narodzenia wprowadzili nas uczniowie z Malni, którzy zaprezentowali w naszej szkole Jasełka. Rada rodziców przygotowała szkolną Wigilię. Uczniowie każdej klasy w ciepłej, świątecznej atmosferze podzielili się opłatkiem z wychowawcami, nauczycielami. Po smacznym poczęstunku śpiewano kolędy. Pani dyrektor, jak co roku, obdarowała wszystkich uczniów i nauczycieli świąteczną pamiątką. Każde dziecko otrzymało paczkę przygotowaną przez radę rodziców oraz owoce.

Bal karnawałowy
15 stycznia sala Krapkowickiego Domu Kultury zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów i innych barwnych postaci z bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także rodzicami i nauczycielami. Oprawę muzyczną uczestnikom balu zapewnił pan Adam Stolarski. Uczniowie  bawili się świetnie i kulturalnie pod czujnym okiem swoich nauczycieli. Chętnie uczestniczyli  w konkursach i zabawach prowadzonych przez wychowawców klas. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Pyszne przekąski i słodkości przygotowane przez rodziców zregenerowały siły i można było dalej się bawić. Już od dziś z niecierpliwością czekamy na następną zabawę karnawałową. Serdecznie dziękujemy radzie rodziców za organizację balu.


Powitanie wiosny
Wiosna to piękna pora roku. Przyroda budzi się do życia, zachęca do spacerów i wycieczek.
Na poszukiwania wiosny dnia 21 marca wybrali się uczniowie naszej szkoły do własnego ogrodu sensorycznego. Aby nie przeoczyć jej zwiastunów z uwagą oglądali drzewa, krzewy, trawę i niebo, na którym przelatywały ptaki. Zimę pożegnano tradycyjnie spaleniem marzanny.
Po powrocie do szkoły młodsi uczniowie uczestniczyli w zabawach ruchowych prowadzonych przez panią Iwonę Kuriatę i pana Adama Borka.
W salach szkolnych też zrobiło się bardziej wiosennie, a to za sprawą barwnych dekoracji i owsa zasianego na pamiątkę budzenia się przyrody do życia i nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Wielki Tydzień
W Wielkim Tygodniu uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej w sąsiadującym z naszą szkołą kościele. Wsłuchując się w rozważania prowadzone przez księdza Z. Zalewskiego, przedstawiciel każdej klasy złożył serduszko przy leżącym u stóp ołtarza krzyżu. Nabożeństwo uświetnił piękny śpiew  chóru z krapkowickiego zamku. Za wprowadzenie nas w nastrój Wielkiego Tygodnia dziękujemy pani Halinie Kalinowskiej.


W środę, 23 marca, w pochmurny poranek, w naszej szkole zapanowała ciepła i świąteczna atmosfera. Przez ostatnie dni uczniowie poznawali różne tradycje związane z Wielkanocą. Wspólnie z nauczycielami dekorowali  sale, malowali pisanki, siali owies i rzeżuchę. Zwieńczeniem licznych opowieści o zwyczajach wielkanocnych było wspólne świąteczne śniadanie. Pani  wicedyrektor Halina Kalinowska złożyła życzenia wszystkim uczniom i pracownikom szkoły. Poczęstunek na stół wielkanocny przygotowali rodzice. Oni też zadbali o słodkie świąteczne upominki.

"Ja też mam talent" - impreza integracyjna
Dnia 8.04.2016 r. w Krapkowickim Domu Kultury odbyła się szósta już edycja imprezy „Ja też mam talent”. Wzięli w niej udział uczniowie naszej szkoły, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej. Sala kinowa na kilka godzin wypełniła się śpiewem, tańcem, nie zabrakło również recytacji wierszy oraz inscenizacji scenicznych.

Impreza zorganizowana została z inicjatywy Rady Rodziców ZSS im. Juliana Tuwima w Krapkowicach. Za jej przygotowanie serdecznie dziękujemy Pani Ilonie Eret.

Wycieczka klasy I PZA do ogrodu zoologicznego w Opolu
Dnia 6.06.2016 r. uczniowie klasy I PZA wraz z wychowawcą i opiekunami odbyli zajęcia edukacyjne w ogrodzie zoologicznym w Opolu. Celem zajęć było poznanie zwierząt egzotycznych. Najbardziej podobały się dzieciom żyrafy, małpy i focze figle. Uczniowie uczyli się rozpoznawać i nazywać zwierzęta, wsłuchiwali się w wydawane przez nie odgłosy.

Międzynarodowy Dzień Dziecka
01.06.2016r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. W naszej szkole, jak co roku, na uczniów czekało wiele niespodzianek. Już dzień wcześniej w krapkowickim zamku odbyła się impreza sportowa. Każdy miał okazję wykazać się sportowymi umiejętnościami o różnym stopniu trudności. 1.06. upłynął pod hasłem zabaw i rekreacji w naszym ogrodzie sensorycznym. Na świeżym powietrzu bardzo smakowały wszystkim kiełbaski z grilla. Osłodą dnia była tęczowa wata cukrowa, którą można było jeść bez umiaru. W kolejnym dniu uczestniczyliśmy w sportowej imprezie integracyjnej  w szkole w Żywocicach.


Lekcja na barce
Dnia 8 czerwca 2016 r. uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach na barce, która zacumowała w krapkowickiej Marinie. Barka „Irena” to pływające muzeum Fundacji Otwartego Muzeum Techniki z Wrocławia, poświęcone ludziom oraz technice związanej z żeglugą odrzańską. Pod pokładem „Ireny” zgromadzono wiele ciekawych eksponatów.


W roku szkolnym 2015/16 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnorodnych konkursach przedmiotowych, plastycznych oraz zawodach sportowych, podczas których mieli okazję wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Wydarzenia sportowe:

 • I Halowy Turniej Hokeja Osób Niepełnosprawnych w Krapkowicach

V miejsce drużynowo - Nikola Aulich, Grzegorz Michałkiewicz, Grzegorz Adamaszek, Marko Janik, Kamila Lasman, Tadeusz Kapera

 • Zawody Wędkarskie Szuwarek  -  Raszowa 2016

V miejsce drużynowo: Grzegorz Michałkiewicz i Alan Paluszkiewicz

 • Wojewódzka Spartakiada Lekkoatletyczna  -  Namysłów 2016

Patryk Janota I miejsce, Jessica Apostel III miejsce

 • I Wojewódzki Konkurs Rowerowy - Prudnik 2016

IV miejsce drużynowo – Tomasz Kaczmarczyk, Marko Janik, Tadeusz Kapera, Michał Mazur

 • XIII Zimowa Spartakiada - Czechy

V i X miejsce drużynowo – Grzegorz Adamaszek, Kamila Lasman, Tadeusz Kapera, Michał Kania, Michał Mazur

 • Regionalny Turniej Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn – Kędzierzyn-Koźle 2016

III miejsce drużynowo: Michał Mazur, Tadeusz Kapera, Marcel Chowaniec

Konkursy przedmiotowe:

 • XVI Wojewódzki Konkurs Ortograficzny - Opole 2016

II miejsce zajęła uczennica klasy I gimnazjum – Jessica Apostel

 • XIII Wojewódzki Konkurs Wiedzy Technicznej - Strzelce Opolskie - 2016

V miejsce – Jessica Apostel

 • XIII Wojewódzki Konkurs Gier logicznych - Leśnica 2015

Wyróżnienie – Jessica Apostel, Mariusz Paluszkiewicz

 • Wojewódzki Konkurs Informatyczny – Krapkowice 2016

IV miejsce drużynowo – Jessica Apostel, Mariusz Paluszkiewicz

 • XVI Wojewódzki Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego - Opole 2016

VI miejsce drużynowo: Tomasz  Kaczmarczyk, Marko Janik, Tadeusz Kapera

 • Wojewódzka Olimpiada Gastronomiczna - TOP KUCHARZ - Prudnik 2016

Szkołę reprezentowali: Tadeusz Kapera, Michał Mazur, Adrian Wrzeciono

Konkursy plastyczne:

 • Wojewódzki Konkurs Kartek Świątecznych - Boże Narodzenie - Kadłub 2015

Wyróżnienie: Marko Janik, Andrea Grosz, Michaela Ernst

 • Szkolny konkurs plastyczny – „Pies moim przyjacielem”

I miejsce – Ania Pudelko, II miejsce - Nikola Aulich, III miejsce – Grzegorz Michałkiewicz, Tomasz Kaczmarczyk

Spotkanie z kynoterapeutą w naszej szkole
Kynoterapia to metoda wspomagająca rehabilitację, edukację, rewalidację, w której bodźcem do podejmowania działań jest odpowiednio przygotowany pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę.
Dnia 21 czerwca 2016 r. specjalista kynoterapii, pani Anna Mocek–Kmieć, zaprezentowała uczniom i rodzicom, w jaki sposób można nawiązać pozytywny, bezpieczny kontakt z psem. Uczniowie pod okiem terapeuty mieli też chwilę na swobodną zabawę z udziałem ślicznych, przeszkolonych psów.

Oglądamy haftowaną kopię obrazu "Bitwa pod Grunwaldem"
Dnia 23 czerwca 2016 r. w sali widowiskowej Krapkowickiego Domu Kultury podziwialiśmy ręcznie wyhaftowaną kopię obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Rękodzieło powstało w latach 2008-2010 jako prywatna inicjatywa grupy pasjonatów.

Projekt „Książki naszych marzeń”
W tym roku szkolnym realizowano założenia rządowego programu „Książki naszych marzeń”. We współpracy z księgarnią Makama zakupiono 67 książek za kwotę 1250 zł. Książki te, wpisane do księgozbioru biblioteki szkolnej, były wykorzystywane na lekcjach oraz zajęciach bibliotecznych. Cele i tematyka zajęć były zgodne z założeniami projektu edukacyjnego realizowanego w naszej szkole pt: „Warto czytać-w krainie książek”. Projekt „Książki naszych marzeń” realizowano we współpracy z ośrodkami kultury. Kilka zajęć promujących czytelnictwo odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Krapkowicach. W bibliotece zamkowej uczniowie wzięli udział w akcji: „Czytamy dla...” Organizowano także spotkania i zajęcia teatralne w Krapkowickim Domu Kultury. Działania te miały na celu rozwijanie zainteresowań i umiejętności czytelniczych uczniów. Poprzez udział w programie „Książki naszych marzeń”, księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacono pozycjami o pięknej szacie graficznej i ciekawej tematyce, dostosowanej do możliwości intelektualnych uczniów.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego
24 czerwca uczestniczyliśmy w akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 2015/16. Uroczystość rozpoczęto hymnem państwowym. W części artystycznej uczniowie poszczególnych klas, przygotowani przez wychowawców, zaprezentowali swoje talenty i umiejętności. Pożegnaliśmy odchodzącą na emeryturę wieloletnią nauczycielkę, panią Barbarę Kauf. Pani dyrektor Irena Mocek podziękowała wszystkim nauczycielom, pomocom nauczycieli, pracownikom administracji i obsługi, a także rodzicom za cały rok pracy. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz - starosta - pan Maciej Sonik, wicestarosta, pani Sabina Gorzkulla-Kotzot, pani Koryna Bernardt dyrektor Wydziału Polityki Społecznej. Po uroczystym apelu wychowawcy klas wręczyli uczniom świadectwa i dyplomy.

Powrót na stronę główną