Rok szkolny 2017/2018

Dorzuć swój korek, a napełni się nasz worek!

V KONKURS PLASTYCZNY „ODKRYWCA ŚWIATÓW”
Nagrodzone prace z astronomii naszych uczniów na wystawie na Uniwersytecie Opolskim w Opolu

Dyplomy wyróżnienia  dla naszych uczniów w konkursie fizycznym!
Uczniowie klas: IV-VII podstawowej oraz II – III gimnazjum wzięli udział w V KONKURSIE plastycznym „Odkrywca Światów” realizowanym w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii. Celem Konkursu była popularyzacja astronomii wśród uczniów oraz rozwijanie zainteresowań fizyką. Młodzi fizycy z wielkim zaangażowaniem szkicowali, wyklejali i malowali Układ Słoneczny oraz odkrywców praw fizycznych.
Wysiłek ich został doceniony i  11.05.2018 podczas XVI Opolskiego Festiwalu Nauki  wyróżnienie za najlepsze prace otrzymają P. Luda z klasy IV oraz Sz. Piekarski z II gimnazjum.
Jesteśmy bardzo dumni z wszystkich naszych dzieci i życzymy dalszych sukcesów.
M. Koralewska

Konkurs fotograficzny
19 kwietnia  w Opolu Szymon Piekarski otrzymał dyplom wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe za udział w KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM „Sekrety przyrody”  w kategorii ZJAWISKO PRZYRODNICZE za zdjęcie „Chmura deszczowa”.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego zaangażowania oraz zainteresowania fizyką jak dotychczas.
M. Koralewska

Misterium Męki Pańskiej
W kalendarzu jest wiele dni wesołych świątecznych, ale są i takie, które najpierw zmuszają nas do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, a dopiero później niosą radość i nadzieję. Takim świętem jest Święto Paschy czyli Wielkanocy, dlatego w przeddzień rozpoczęcia obchodów zbawczych wydarzeń Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy w Zespole Szkół Specjalnych im. Juliana Tuwima w Krapkowicach odbyło się wyjątkowe Misterium Drogi Krzyżowej przygotowane przez grono nauczycieli oraz inscenizacja wielkopostna w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
Po raz pierwszy w naszej szkole historię drogi krzyżowej przedstawiono w formie teatru cieni. Atmosferę, prócz wymownej treści budowała muzyka z filmu „Pasja” Mela Gibsona a także zdjęcia tematyczne obrazy malarstwa sakralnego i nie tylko.
Cisza, skupienie i wzruszenie zebranych dowiodły, że pełne dramaturgii wydarzenia męki pańskiej, pokazane jako teatr cieni, głęboko zapadły w sercach widzów, ale i tych, którzy ten spektakl przygotowali. To nie pierwszy raz gdy nasi nauczyciele wspierają uczniów na scenie, tym razem jednak, to oni sami zadedykowali swój występ uczniom oraz pozostałym pracownikom szkoły.
Uczniowie nie pozostali bierni, bowiem i oni zaprezentowali wszystkim ciekawą inscenizację wielkopostną, która w początkowym fragmencie – pełna powagi i zadumy rozkwitła radosną nowiną „Chrystus zmartwychwstał i żyje – Alleluja!”. To co zaprezentowali potwierdziło, że przełamywanie wielu barier ma sens, że choć sukces przychodzi z trudem i okupiony jest mozolną pracą, to warto, dla uznania, dla oklasków, podziękowań i wzruszenia rodziców.

Teatrzyk kamishibai "Bajka o złotym jajku"
Atmosfera zbliżających się Świąt Wielkanocnych przywiała w nasze progi rosyjską bajkę, która skłoniła nas do refleksji na temat tego, co jest w życiu najważniejsze. Złoto to marzenie wielu z nas, ale jak udowadnia historia przytoczona w bajce, którą wysłuchali nasi uczniowie, nie gwarantuje ono szczęścia. Warto sobie o tym przypomnieć właśnie w tym szczególnym okresie.

Pierwszy dzień wiosny
Uczniowie naszej szkoły pożegnali zimę i powitali wiosnę symbolicznie paląc marzanny, które wykonały wszystkie klasy. Radości z powodu zakończenia zimy towarzyszył śpiew przy akompaniamencie gitary. Tego dnia każdy mógł poczuć powiew wiosny, a nasz przyszkolny ogród sensoryczny na nowo wypełnił się śmiechem i radością.

Zajęcia w klubie fitness

W dniach 22-23 marca 2018 roku, uczniowie naszej szkoły odwiedzili klub fitness SYNERGIA w Krapkowicach. Pani Aneta Niespodzińska razem z instruktorem p. Piotrkiem Żymołką zorganizowali zajęcia łączące ruch, taniec i relaks. Załączone zdjęcia najlepiej obrazują przebieg ćwiczeń. Uczniowie bardzo rzetelnie ćwiczyli, niejeden odkrył swój nowy talent. Pomimo zmęczenia na twarzach wszystkich gościł uśmiech.
Dziękujemy p. Piotrkowi i całemu zespołowi za serdeczne przyjęcie naszych grup, za świetną zabawę i frajdę. Liczymy na dalszą współpracę.
DZIĘKUJEMY!
A.N.

,,Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż – a zapamiętam,
pozwól mi działać a zrozumiem!”
                          Konfucjusz
Szkolny Dzień Eksperymentu
Młodzież klasy gimnazjalnej wraz z nauczycielką fizyki zorganizowała 9 marca 2018r. Szkolny Dzień Eksperymentu, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Podopieczni samodzielnie wykonywali ciekawe doświadczenia z fizyki, którymi były:
- Uciekający pieprz
- Jak sprawić, aby woda płynęła do góry
- Wirujące kolory – krążek zmieniających się barw
- Kolorowy deszcz
- Elektryzujące balony
- Magiczne kolory w mleku
Taki rodzaj uzyskiwania wiedzy, nie tylko jest dobrą forma poznawania praw fizycznych, ale także uczy kreatywności, pracy zespołowej oraz przekonuje ucznia, że jego wiedza ma praktyczne znaczenie i jest potrzebna w życiu codziennym. Przeprowadzanie eksperymentów to jedna z najbardziej lubianych przez dzieci form przekazywania wiedzy, co można było zauważyć również w ten dzień ucząc się przez zabawę.
1 link do filmu
2 link do filmu

Dzień Bezpiecznego Internetu
9 lutego 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w apelu z okazji „Dnia Bezpiecznego Internetu”. Podczas prezentacji wywiązała się dyskusja na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, co należy robi, a czego nie żeby być świadomym zagrożeń w sieci. Następnie zespoły klasowe wraz z nauczycielami zagrali w grę „Milionerzy” z bezpieczeństwa w sieci. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem odpowiadali na pytania, które wyświetlane były na laptopach. Okazało się, że uczniowie mają dużą wiedzę na temat bezpieczeństwa, co dowodem było „wygranie” miliona i otrzymanie oznaki milionera. Nauka przez zabawę tak się spodobała uczniom, że prosili o powtórzenie tego rodzaju spotkania.

Konkurs z informatyki  # KLIKAJ BEZPIECZNIE
Uczniowie klasy IV, V i VII wzięli udział w konkursie dotyczącym bezpieczeństwa w Internecie. W tym celu nauczyciel informatyki musiał przeprowadzić zajęcia, które na celu miały uświadomienie dzieciom zagrożeń płynących z Internetu oraz zasad bezpiecznego korzystania z sieci.
Podczas burzliwej dyskusji uczniowie otrzymali między innymi informacje o:
- sposobie komunikowania się z innymi użytkownikami w sieci
- zasadzie ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami znanymi wyłącznie z Internetu
- dlaczego nie należy podawać różnych informacji o sobie w Internecie
- zasadzie  NETykiety
Poniższy filmik z przeprowadzonych zajęć został wysłany do organizatora konkursu jako praca konkursowa - link do filmu

Jedna nie ma żadnego znaczenia. Jednak w większej liczbie są na wagę...zdrowia. Nakrętki…
Po raz kolejny uczniowie Zamku postanowili poprzez zbieranie plastikowych nakrętek wesprzeć osobę potrzebującą z naszej szkoły. 7 lutego 2018 r. chłopcy z klasy 3HI odwiedzili naszą szkołę dostarczając korki.
Serdecznie dziękujemy Wam uczniowie Zamku za każdą nakrętkę, którą oddaliście.
Jeden mały gest, a znaczy tak wiele! Zbierajmy więc nakrętki, to nas nic nie kosztuje!  Pamiętajmy też, że warto pomagać, bo bezcenne jest wywołanie uśmiechu na twarzy drugiej osoby. 

XII Regionalny Turniej Wiedzy o Śląsku Dla Dzieci i Młodzieży w Kędzierzynie-Koźlu
13 grudnia odbył się XII Regionalny Turniej Wiedzy o Śląsku Dla Dzieci i Młodzieży w Kędzierzynie-Koźlu. Pierwszy raz nasza szkoła wzięła udział w tym wydarzeniu, reprezentantem był uczeń klasy III GZ Marco. Temat przewodni tego turnieju to: „WOKÓŁ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA”. Przybyło wielu uczestników, rywalizacja była zacięta.  Zadania były ciekawe: I – przygotowanie „MAKÓWEK” lub „MOCZKI”, II – test wiedzy o Śląsku, III – udekorowanie lampionu adwentowego.
W drodze powrotnej mieliśmy możliwość przepłynięcia przeprawą promową ręczną, a jest to jedna z ostatnich takich przepraw w naszej części Europy.
Adam Nitka

13 grudnia
Uczniowie V-VI-VII pz i II-III gz zapalili światełko pamięci przy Krapkowickim pomniku poświęconym ofiarom wojen i przemocy, tym razem mając w pamięci tych, który cierpieli z powodu ogłoszenia 36 lat temu Stanu Wojennego. W tym czasie, wiele osób poświęciło swoją wolność, życie za przyszłą, niepodległą Polskę. W naszej pamięci pozostaną na zawsze ludzie, którzy zmagali się z okazywaną im niesprawiedliwością i ponieśli ogromne straty.
Daria Rak

Dzień otwartych drzwi
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych 4 grudnia 2017 roku był dniem otwartym szkoły. Odwiedzili nas zainteresowani rodzice dzieci niepełnosprawnych. Zaprezentowano im szkołę, omówiono możliwości kształcenia, wychowania, opieki, stosowane formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Goście mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną na temat różnorodnych działań szkoły oraz wystawę zdjęć z realizowanych projektów.

Andrzejki
Uczniowie klas V-VI-VII pz, II-III gz i I-III pdp dwa tygodnie temu, wspólnie obchodzili tradycyjne andrzejki. Spotkanie rozpoczęło się od garści informacji dotyczących tego święta i sposobu obchodzenia ich na przestrzeni lat. Zwyczaje i obyczaje zilustrował wiersz, który okazał się być zabawny i pouczający. Wszystkie wróżby, które zostały wcześniej omówione uczniowie przeprowadzali samodzielnie, pod czujnym okiem wychowawców. Dowiedzieliśmy się komu życzenie spełni się jeszcze w tym roku. Kto pierwszy wyjdzie za mąż, kim zostaniemy w przyszłości. Uczniowie w miłej atmosferze zintegrowali się ze sobą i wymienili doświadczeniami.
Daria Rak

Losowanie drużyn
Pierwszego grudnia 2017 r. odbyło się losowanie drużyn w Opolu zorganizowane przez adwokaturę. Każda ze szkół losowała państwo dla drużyny przeciwnej. Naszej drużynie wylosowano państwo Chorwację, które będziemy reprezentować na turnieju piłki nożnej w Kluczborku 16 maja. Reprezentacje szkół otrzymały piłkę nożną. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali po małej piłeczce od marszałka województwa opolskiego.
 

Gra w szachy
Uczniowie klas II – III gz i V – Vi – VII ZSS zostali zaproszeni przez Stowarzyszenie Szachistów „Hetman Krapkowice” na pierwsze spotkanie z królewską grą – szachami. Pani Izabela Kotowicz wprowadziła uczniów w zasady gry i mogliśmy rozpocząć naukę. Pierwsze ruchy wykonywane były pionkami. Spotkanie zakończył mały turniej. Wszyscy otrzymali punkty.
Dziękujemy i czekamy na następne spotkanie.
Halina Kalinowska

Kreatywne warsztaty
14 listopada na zaproszenie Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie gminy Gogolin „Okaż serce innym” uczniowie klas V-VI-VII pz, III pdp i II - III gz uczestniczyli w kreatywnych warsztatach. W przepięknej sali „Cafe Nutka” na przygotowanych stolikach czekały na nas potrzebne materiały do wykonania choinki świątecznej. Po 2 godzinach nasze prace zostały ukończone. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
Halina Kalinowska

Święto Edukacji Narodowej
W naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w piątek, 13 października. Uczniowie, pod opieką nauczycieli, przygotowali rymowanki, piosenki, tańce oraz pamiątki, które wręczono wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Pod koniec naszej uroczystości Pani Dyrektor Irena Mocek wręczyła Nagrodę Dyrektora wyróżniającym się w pracy pedagogom oraz pracownikom administracji i obsługi. Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy sukcesów w dalszej pracy.

Turniej rowerowy w Prudniku
Dnia 11 października reprezentanci naszej szkoły wyruszyli do Prudnika na „II Wojewódzki Turniej Rowerowy” dla uczniów zespołów edukacyjno – terapeutycznych. Każdy z uczestników miał możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w różnych konkurencjach. Wśród licznych zadań były następujące: pokonywanie na rowerze toru przeszkód, wykręcenie kołem roweru największej prędkości, jazda i zsiadanie z roweru na czas, „wyścig żółwi”, no i oczywiście „ósemka”. W trakcie trwania turnieju czas umilały dwie biegające maskotki. Podczas rozdawania nagród dowiedzieliśmy się, że nasz reprezentant z klasy przysposabiającej do pracy, zajął II miejsce. Brawo!

Zajęcia projektowe w Jarnołtówku
W dniach 25-27.09.2017 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 3-dniowych warsztatach edukacyjnych dla uczniów młodszych realizowanych w ramach projektu pt. ,,Akademia kompetencji kluczowych w Aglomeracji Opolskiej". Warsztaty te odbywały się w Ośrodku Wczasowo-Rehabilitacyjny "Ziemowit" w Jarnołtówku. W programie warsztatów, poza efektywnym uczeniem się w pigułce, była nauka żonglowania, wyjścia na basen oraz w góry.

Lekkoatletyka Czechy
W dniach 21 -22 września reprezentanci szkoły przysposabiającej do pracy, gimnazjum oraz szkoły podstawowej spróbowali swoich sił na Olimpiadzie Lekkoatletycznej w Czechach. Po mocnej rywalizacji oraz ciężkim boju z samym sobą, nasi zawodnicy zajmowali miejsca na podium. Okazało się, po zliczeniu wszystkich punktów z różnorodnych dyscyplin, że zajęliśmy grupowo III miejsce za całokształt.

Inauguracja roku szkolnego 2017/2018
4 września 2017 r. odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018, w której uczestniczyli licznie zgromadzeni uczniowie, rodzice, nauczyciele. Na uroczystość przybył Starosta Krapkowicki - pan Maciej Sonik. Pani dyrektor Irena Mocek szczególnie gorąco powitała w murach naszej szkoły nowych uczniów. W swoim przemówieniu zwróciła uwagę na zmiany w oświacie w nowym roku szkolnym. Poinformowała o projektach, które będą realizowane w szkole. Życzyła wszystkim uczniom radości ze zdobywania wiedzy oraz osiągania sukcesów.